TAM OTOMASYONLU FİDE KULUÇKA MAKİNESİ PROTOTİP ÜRETİMİ<br />Sebze yetiştiriciliğinde akıllı tarımla yeni bir devir başlayacak. Daha hızlı, daha ucuz, daha kaliteli fideler ile tüketicinin güvenilir gıdaya erişimi kolaylaşacak

Fide olmadan sebze yetiştirilemez. Ülkemizde Çiftçiler  Bilgi eksikliği, Doğal afetler ve yer sıkıntısı nedenleriyle fidelerini  kendileri  yetiştiremeyip ,yüksek bedellerle seralardan satın almaktadır. Fide döneminde bilgi eksikliği yada ticari kaygılarla bilinçsizce  kullanılan zirai ilaç ve kimyasal gübrelerle oluşan kalıntılar sofrasına kadar gelerek , insan sağlığına büyük zararlar  vermektedir. 

35 yıllık ziraat mühendisi liderliğindeki  5 mühendis (Ziraat Mühendisi, Bilgisayar mühendis,Endüstri mühendisi, Elektrik-elektronik mühendisi ,makine mühendisi ) ve  2 işletmeciden oluşan 7 kişilik takımın çalışmalarını yürüttüğü TAM OTOMASYONLU FİDE KULUÇKA MAKİNESİ Sebze yetiştiriciliğinde; akıllı tarımla yeni bir devir başlatacaktır.

Çiftçi teknik bilgisi olmadan,  doğal afetlerden etkilenmeden , zirai ilaç ve   kimyasal gübre kullanmadan, çok ucuz maliyetle kendi organik  fidesini yetiştirebilecektir. Bir fide   tarlaya   gidene kadar olan tüm sürecini makine içerisinde tamamlayacaktır.   Sıfır risk,  Sıfır hata,  Hızlı ve Ucuz,  Daha az suyla, İlaç ve gübre kullanmadan,  Yer değiştirmeden,  Tam otomatik şekilde fideler yetiştirilebilecektir.

6 farklı bitki çeşidi  (Domates, biber, patlican, hıyar ,karpuz, kavun ) için 4 farklı gelişme periyodu (Tohumların dezenfeksiyonu ,tohumların çimlenmesi , genç fide  ve  fide  pişkinleşmesi  ) nda farklı bitkilerin  farklı farklı olan isteklerini tanımlayan ve komuta eden yazılım  yüklenmiş kontrolör ile  fidenin tarlaya nakledileceği ana kadarki  tüm bakım işleri yer değiştirmeden ve insan gücü gerektirmeden kusursuz olarak yapılabilecektir. Üretici kontrol panosundan  yetiştirmek istediği bitki ismini seçmek ,ürün yetiştirme bantlarını yerleştirmek ve fideleri makineden almak dışında bir işlem yapmayacaktır.           

4 farklı gelişme periyodundan birinin bitip diğerinin başladığına makine  karar verecektir, nesnelerin interneti ile yetiştirici  ve biz hextech greeni ve fidelerini uzaktan izleyebileceğiz, dataları kaydedebileceğiz.  Bir fide   tarlaya   gidene kadar olan tüm sürecini makine içerisinde tamamlayacaktır.

Organik üretime olan talebin artması, Su kaynaklarının azalması, Çiftçinin teknolojiye yatkınlığının artması, Doğal  afetlerin artması, Tarımın stratejik öneminin artması sebepleriyle sektörün böyle bir ürüne ihtiyaç duyması  girişimimizin  güçlü yönleridir.

Tarım yapılan her ülkede sağlıklı, kaliteli ve yüksek verimli fide üretimi  ihtiyaçtır. Tarım toprağı az olan, sulama suyu yeterli olmayan, fide yetiştirme dönemi çok soğuk olan, organik gıda talebi yüksek olan Ülkelerde bu ihtiyaç daha fazladır. Bu nedenle piyasada bir benzeri olmayan makinemize tüm dünyadan talep olacaktır.

"Tam Otomasyonlu Fide Kuluçka Makinesi" dışında ,yetiştiricinin yetiştireceği bitki tohumları firmamız tarafından özel tohum bantları halinde satışa sunulacaktır. Fidelerin organik bitki besin maddeleri ile gübre ihtiyaçlarını karşılamak için markamız adı ile fason olarak ürettireceğimiz organik sıvı gübreler girişimimizin devamlı gelir sağlayacak  komponentlerindendir. Gerekli yatırımı almamız halinde hızla AR GE sürecini tamamlayarak bu üç ürünü 6 ay sonra piyasaya arz edebiliriz. Şu an fikir geliştirme aşamasında olan  ,Fidelerin toprağa geçirilmesinde kullanılacak olan bir diğer akıllı tarım makinemiz "SEBZE BAHÇESİ ROBOTU " girişimimizi ise  1 yıl kadar sonra ticarileştirebiliriz.

%100 yerli ve milli olarak üreteceğimiz ve 6 ay sonra pazara arz edebileceğimiz "Tam Otomasyonlu Fide Kuluçka Makinesi" girişimimiz   ile yan ürünleri "tohum bantları" “sıvı organik gübreler” ve 1 yıl sonra pazara arz edebileceğimiz  “Sebze Bahçesi Robotu" milyonlarca potansiyel alıcısı olan ulusal pazar yanında  uluslararası yayılmaya da müsait olup devamlı gelir ve hızlı büyüme sağlayan  komponentler  olacaktır.

PROJE ÇIKTISI ÜRÜNLER

-ÇİFTÇİLERİN sebze yetiştirmek için satın almak zorunda kaldıkları sebze fidelerine hiç risk almadan 6 kat ucuza sahip olmasını sağlayacaktır. 


-TÜKETİCİLERİN  yedikleri  sebze meyvelerdeki   zirai ilaç  ve kimyasal gübrelerin kalıntıları yüzünden   KANSER OLMALARINI ÖNLEYECEKTİR. 


-AKILLI TARIM MAKİNEMİZ ile Tarımsal faaliyetlerin Bilinçsizce yapılması sonucu oluşan ÇEVRE KİRLİLİĞİ ORTADAN KALKACAKTIR. 


-ŞİRKETİMİZ ile  her ilde 1 adet olacak Yetkili Servis ve Bayilerimiz  için KAR MARJI YÜKSEK DEVAMLI GELİRE SAHİP İŞLETMELER    oluşmasını sağlayacaktır. Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Projenin Sahibi Bilge Akgün
E-Posta: bilge_akgun@hotmail.com
Telefon: 0(532) 494 76 80
Hakkında Kısa Bilgi:
35 yıllık Ziraat mühendisiyim. Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunuyum. Kamudan 2005 yılında emekli olduktan sonra mesleki faaliyetlerime sahibi olduğum danışmanlık şirketim ile devam ettim. Proje fikri; alanda çiftçimizin yaşadığı problemleri gidermek ,Doğal afetler nedeniyle Tarım sektörünün uğradığı ekonomik kayıpları önlemek yanında, günümüzde kanserin çok artmasının en büyük sebeplerinden olan sebze-meyvelerdeki kimyasal kirliliği önlemek amaçlarıyla geliştirilmiştir.

2 YORUM

Hakan Yıldız
Hakan Yıldız 05 Temmuz 2018

Bir video animasyon ile nasıl yaptığınızı anlatırsanız konuyu daha iyi anlamış oluruz. Hem endüstriyel hem de benim gibi küçük bahçesi olanlar için kulağa hoş geliyor. Fikri kesinlikle destekliyorum.

Bilge Akgün
Bilge Akgün 06 Temmuz 2018

Merhaba Hakan Bey proje çok sayıda üniteyi içeren bir kompleks bu nedenle sunum yaptığımızda karmaşık geliyor. Şuan fikrimizi görünür hale getirmek için çalışmalarımız sürüyor.Bittiği an paylaşacağız . Desteğiniz için teşekkürler

fonbulucu.com İlk Destek

Sevgili Bilge, projene çok inanıyoruz ancak fonlamaya sunulması için daha çok beğeniye ihtiyacın var. Arkadaşlarını, akrabalarını, tanıdıklarını ve sosyal ağını proje sayfana davet et ve destek vermelerini sağla. Başarılar...

YORUM YAP

GÖNDER
  • 100.000 FONLAMA İÇİN
  • 22
    2
    2
  • Destek zamanına kadar proje hakkındaki gelişmeleri takip edebilirsin
  • Prototip Aşamasında
  • TAKİP ET
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin

29
gün kaldı
MobiliŞ Destek Ol

MobiliŞ

Görev yap, para kazan!

DESTEK 500 HEDEF 5.000
1
gün kaldı
Animal Voice Translator (AVT) Destek Ol

Animal Voice Translator (AVT)

Hayvanların dilinden anlamayı başarmak istiyorum.

DESTEK 150 HEDEF 10.000
21
gün kaldı
Hayatı Kalbinin Renginde Yaşa Destek Ol

Hayatı Kalbinin Renginde Yaşa

Doğal olanı donüşturmek için beraber çalışalım...

DESTEK 2.000 HEDEF 100.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin