Bilgisayar kullanmadan programlama yapmak! Robotik ve robotik programlamayı bireylerin daha hızlı öğrenmesi ve algılamasına yardımcı olacak bir programlama tekniği geliştiriyoruz.

BİZ KİMİZ?

Ben Fatih GÜN kısaca kendimden bahsetmek gerekirse İzmir'de bir üniversitede mühendislik bölümünde okuyorum. Üniversiteye ilk başladığım yıllarda Türkiye Eğitim Gönüllüleri vakfı ile tanıştım orada iki yıl boyunca gönüllü eğitmenlik yaptım. TEGV'den sonra kendi okulumda bulunan robot teknolojileri topluluğunda robotik dersleri vermeye başladım. Robotik derslerim anlatımım iki yıl kadar sürdü. Bu süre zarfında diğer bölümlerde okuyan arkadaşlarımın projelerine destek oldum. Karşıyaka Anadolu lisesinde yarım dönem robotik eğitimleri verdim. Robot teknolojileri topluluğuna, Türkiye çapında düzenlenen bazı yarışmalarda, proje desteği sağladım.

Ekip arkadaşım BÜŞRA YAŞAR İzmir'de bir üniversitede Biyomedikal Mühendisliğini bitirdi. Robot teknolojileri topluluğunda eğitimlere destek verdi. Üniversite eğitiminin ilk yıllından itibaren resim topluluğunda aktif görev aldı. Bitirme projesi olarak görüntü işleme tekniği kullanılarak bazı hasta dokuları tespit eden bir yazılım geliştirdi. Şuanda aynı üniversite yüksek lisans eğitimlerine başladı.

 

AMACIMIZ (Milli Üretime Katkıda Bulunmak)

Projemizin en temel amacı ülkemizin geleceğine katkı sağlamak. Günümüz dünyasında bilgisayar dilleri ve robot teknolojileri büyük değer kazanmıştır. Bizde bu konudaki eksiğimizi fark ettik ve bu konuyu kendimize bir görev edinmek istedik. Robotik ve robotik programlamayı bireylerin daha hızlı öğrenmesi ve algılamasına yardımcı olacak bir programlama tekniği geliştiriyoruz. Bu programla tekniği sanal ortamda yapılan kodlama işlemlerini gerçek dünyaya taşıyor. Robotik programlamayı gerçek dünyaya taşıma sebebimiz bilgisayarda, sanal dünyada soyut olarak yapılan kodlama işleminin, gerçek dünyada algılanmasının daha güç olmasıdır. Bu zorluğu aşmak ve sanal daha kolay algılamak ve daha çok kişiye ulaştırmak için bu projeyi tasarladık.


Fabu Fiziksel Kodlama nedir?

Robotların hareketlerini programlarken bilgisayar programlama dillerine ihtiyaç duyulur. Fabu tekdüze programlama dillerine yeni bir bakış açısı getirerek robotik programlamayı geçek dünyaya taşıyan yeni bir kodlama tekniğidir. Programlamayı bilgisayar yerine, yapboz gibi elimizle programlama imkanı sağlar.


HEDEF KİTLEMİZ

Proje, her yaştan ki bireylerin rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlandı. Öncelik hedef kitlemiz öğrenme zorluğu çeken bireyler ve okul çağındaki bireyler olacaktır.


Çocuklara Kodlamayı Değil Algoritmayı Öğretmeyi Hedefliyoruz.

Algoritma, bir robotun nasıl hareket etmesi ve neler yapması gerektiğini robota anlatmak için kullanılan bir şemadır (Örnek: ileri git, dur, dön, vb. ). Algoritma bir programlama dili olmadığı için, kodlamaya yeni başlayan çocuklar, algoritma ve robotik kodlama arasında bağ kurmakta zorluk çekebilirler. Fabu projesinde algoritma ve kodlama arasındaki bağı daha kolay kurabilmek için robot hareketlerinde kullanılan temel komutları gerçek dünyaya taşımayarak öğrenmeyi kolaylaştırmıştır. Kolaylaştırma yaparken robotlarda kullanılan temel algoritma'dan tamamen kopulmamıştır.


Sadece Robot Değil! Her Türlü Elektronik Projenizde Kullanabilirsiniz.

Fabu sadece robot yapmak için tasarlanmamıştır. Programlama bilmenize gerek kalmadan hayallerinizdeki projeyi tasarlayabilirsiniz. Odanızın sıcaklığını ölçen bir termometre, odanız ışıkları kapandığında kendiliğinden açılan bir gece lambası ve bir çok projeyi tasarlayarak çok hızlı bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.


Gerçek Hayatta Programlama Yapabilmek İçin Gerekenler

Bu projede bilgisayar kullanmadan, robotları komutlar vererek programlamak için bazı elektronik parçalara ihtiyacımız var. Bu parçalar sayesinde projeleriniz hızlı bir şekilde hayat bulacaktır.

Bu proje üç bölümden oluşmaktadır.

1.    Komut blokları

2.    Programlayıcı

3.    Fabu beyinKomut BloğuKomut bloğu, içerisinde bir robotu programlamak için gerekli olan komutlara sahip birimlerdir. Bu projede 30'dan fazla komut bloğu bulunmaktadır. Komut bloklarını programlayıcı üzerine farklı kombinasyon çeşitli projeler hayata geçirilebilir.

 


Programlayıcı
Programlayıcının amacı komut blokları ile yazılmış kodları taramak. Üzerinde on iki adet komut bloğu girişi bulunmakta ve bu girişlere arka arkaya da 8 adet komut bloğu bağlana bilmekte. Toplamda 96 adet komut girişi sağlanmaktadır. Programlayıcı üzerinde yazılan komutları algılayarak kablolu veya kablosuz bir şekilde Fabu beyine göndermenize olanak sağlar.

 

Fabu BeyinFabu beyinin görevi yazılan komutları uygulamak. Üzerinde sekiz adet port bulunmaktadır. Bu portlara, motorlar, sensörler ve elektronik kompanentleri projenizde kullanmanıza olanak sağlar. Parçaların kolay takılabilmesi için sabit telefon portları kullanılmaktadır.

 

Projemiz daha prototip aşamasında, bu projeyi daha ileriye götürmek istiyoruz. Vermiş olduğunuz maddi manevi her destek bizim için çok önemli eğer proje sevdiyseniz ve bir gelecek görüyorsanız bizi desteklemeyi unutmayınız. Projeyi daha iyi anlattığımı düşündüğüm birkaç videom var. Projeyi kendi imkanlarımız ile yapmaya çalıştık. Projenin görünüşü ve konuşma tarzım için sizden özür dileyerek linkleri aşağıya bırakıyorum.

Proje SunumuTanıtımProje fikri programlaması ve tasarımı, takım arkadaşım ve ben tarafından yapılmıştır.


  Fatih GÜN      Büşra YAŞAR


Programlama         Tasarım

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • fonbulucu.com İlk Destek
    5 ay önce
    50
    Destek
    50

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin

79
gün kaldı
Enerji Çözümleri İçin Sinerji Destek Ol

Enerji Çözümleri İçin Sinerji

Yenilenebilir enerji endüstrisinin geleceğini şekillendirmeye aday inovasyon için alfa prototip oluşturmak ilk adımımız olacaktır.

DESTEK 10.000 HEDEF 500.000
50
gün kaldı
Bidaabak Destek Ol

Bidaabak

Yeni, genç nesil özgün paylaşım platformu

DESTEK 165 HEDEF 8.500
37
gün kaldı
HİJYENİK ELLER Destek Ol

HİJYENİK ELLER

Yapılacak proje ile toplu alanlarda kullanılan steril eldivenları yorulmadan ve uğraşmadan otomatik olarak giydirebilen “steril eldiven giydirme makinası” tasarımı yapmak ve tasarımı gerçekleştirmek hedeflenmektedir

DESTEK 150 HEDEF 5.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin