Merhabalar,

Video kaydında gözüken ünite, küçük ve kısıtlı bütçe nedeniyle ideal prototip olmamıştır. Ancak inovasyonun temel teknolojisini gösterme bakımından yeterlidir. Bu nedenle ünite
üzerindeki eksiklikleri açıklamak isterim.

·        Kinetik enerji kollektörü “KET” olarak isimlendirdiğimiz sallanan parçaların sayısı ideal 200 yerine 60 tane yapılabilmiştir. KET lerin şafta bağlantı yerinde rulman yerine bisiklet arka teker dişlisi kullanılmıştır. Bu dişlilerde kavrama yerinde 8.57 derece açı kaybı vardır. 60 kollektör için bu açı kaybı toplamda 514 derece, yani yaklaşık bir buçuk turdur. Bu durum şaftta sağlanan tork ve rotasyon sayısında verim düşüklüğüne sebep olmaktadır.

·         Patent tarifnamesi kapsamında olan nitelikli kinetik enerji kollektörü çeşitleri ve verimlilik artırıcı komponentler ünitede yoktur.

·         İngilizce FLYWHEEL tabir edilen, rotasyon düzenleyici olarak kullanılan VOLAN olması gereken ağırlıktan çok daha azdır. Şaft ağırlığı yaklaşık 85-90 kilogramdır. Ağaç bazlı MDF den yapılmış olan volan sadece 20 kilogramdır. Bu volanın en az 120 kilogram olması gereklidir.

·        Demo ünitesini kurduğum teras etrafindaki korkuluklar ve yükseltiler nedeniyle rüzgarın en verimli olması gereken zemin seviyesinde bloklandığını gözlemledim. Yani ünitenin aşağı kısmında esen rüzgar kaldıraç etkisi nedeniyle daha etkilidir ve buradaki rüzgar yoğunluğu ve hızı ünitenin yukarısındakinden daha az olmuştur. Benim bu demo ünitesini oluşturmak için kullandığım bütçe 10000 TL dir. İdeal demo prototipi oluşturmak için gerekli bütçe 50 ile 60 bin TL civarındadır. Bu bütçe ile video da gözüken terasa sahip restorantın ayda 2000 lira civarında gelen faturasını sıfırlayacak bir prototip yapabilirim. Gerekli alternatör ve elektrik depolama bataryası bu bütçe haricidir. Tabii ki seri üretimde bu rakam en az 1/4 düşecektir. İzninizle bazı rakamlarda sunmak istiyorum. Videoda gözüken ünitede rüzgar karşılayan kapalı alanın toplamı yaklasık 20 metrekaredir. Çok sık rastlanan saniyede 3-5 metre rüzgar hızında saftta elde edilen tork gücü yaklaşık 40 ila 50 kilogram arasındadır. Devir sayısı 4 saniyede 1 dir. Tarifname kapsamındaki verimlilik arttırıcı kollektörler ve komponentler ile bu devir sayısı en çok saniyede bir buçuk ila ikiye yükselebilir. Ancak 60 tane kollektör ile dahi tork iki katına çıkabilir. Şimdi bazı farazi rakamlar vereceğim. 70 metrelik ayaklar ile 1200 metre uzunluğunda bir ünite düşünelim. Rüzgar karşılayan kapalı alanın 50 metre X 1000 metre olarak farz edelim. Toplam kapalı alan 50.000 metrekaredir. Bu sayıyı var olan ünitenin 20 metrekare birimine bölelim. 2500 katı olduğunu görürüz. Bu 2500 rakamını elde ettiğimiz torkun yarısı olan 20 kilogram birimiyle çarpalım. 50000 kilogram yani 50 ton tork ile karşılaşırız. Devasa üniteler için bu yüksek tork nedeniyle endüstriyel tasarım mühendisliği çalışmaları gereklidir. Daha fazla sayıda kinetik enerji kolektörü olacağı için devir sayısı en az 30 RPM olacaktır.


Üniteyi gözlemlediğim süre boyunca, “öngördüğümün aksine” paralel esen rüzgarın dahi bir handikap oluşturmadığını tecrübe ettim. Ancak yine de, patent tarifnamesi kapsamında olan değişik kara üniteleri olduğunu belirteyim. Bir örnek verecek olursam, tıpkı ağaç dalları gibi yatay şaftların, ağacın gövdesinin doğrultusundaki gibi dikey bir ana şafta bağlandığı modelde rüzgarın esiş yönü veya sık sık yön değiştirmesi işleyiş verimliliği aleyhine hiçbir handikap oluşturmaz. Tarifname kapsamında onshore veya offshore rüzgar üniteleri için zeplin misali helyum dolu balonların hapsedildiği kafes şeklinde kinetik enerji kollektörleri de vardır. Sualtı “submarine” ünitelerden de bahsetmek isterim. Sualtı ünitelerinde şafta dikey olarak bağlı hareket kazandıran ağırlıklı alt kinetik enerji kollektörü ve yine aynı safta bağlı hava tüplü/tanklı veya tamamı hava tüpü olan kinetik enerji kollektörleri de vardır. Tarifname kapsamında olan, bir kısmından bahsettiğim bu çeşitlilik, verimlilik için çeşitli şartlarda, coğrafyalarda en uygun modeli belirlemek adına esnek varyasyonlar ve alternatif seçimler yapma imkanı sağlamaktadır.

Ekolojik yönden avantajları; İşçilik maliyeti sebebiyle pahalı ve doğada uzun yıllar çözünmeyen kompozit malzeme elzem değildir. Geri dönüşümlü materyal kullanılabilir. Kuşlar için tehlike arz etmez. Sualtı modelleri deniz altı doğaya zarar vermez. Kurulum, bakım-onarım-denetim-gözetim maliyeti ve verimlilik avantajları; Kara üniteleri için, zeminde ve birden fazla alternatör ile opere edilebilir. Kara üniteleri çok yer kaplıyor gibi gözükse de elde edilen tork gücüne göre otomasyon sistemle devreye giren birden fazla çeşitli boyuttaki alternatör sayesinde günümüz RES metinden çok daha uzun süreli üretim yapabilir. Bu sürdürülebilirlik avantajı ve gerek az rüzgarda gerek çok rüzgarda üretim yapabiliyor olmasından dolayı, elektrik ihtiyacının olduğu yerlere yakın tesis edilebilirler. Bu durumda kilometrelerce enerji nakil hatlarına, bakım-onarım masraflarına, oluşturdukları doğa tahribatına son verilir.


Günümüz RES lerinde merkez kaç kuvveti etkindir. Bu şu handikapları beraberinde getirir; Üç rüzgar karşılayıcının “blade” her biri aynı ağırlıkta ve yüzeysel şekilde olmalıdır. Zaman içerisinde bu kolların birinden düşecek bir kaç kiloluk parça ve sebep olduğu yüzeysel değişiklik derhal müdahaleyi gerektirir. Aksi halde hızlı rüzgarda bu durum zincirleme bir reaksiyonla diğer kolları da etkiler ve kopmalara sebep olur. Güçlü rüzgarlarda merkezkaç kuvveti etkisindeki bu kollardaki zincirleme reaksiyon o kadar hızlı olur ki normal kameraların yakalayamadığı şiddetli parçalanmalara sebep olur. Bu parçalanma o kadar şiddetlidir ki çoğu zaman kuleyi alternatörü ile beraber yıkar. Günümüz RES leri 6 - 18 m./saniye rüzgar hızı aralığında en verimli üretimi yapmaktadırlar. 3,5- 4 metre/saniye rüzgar hızında başlar. Ancak 6 metre/ saniye rüzgar hızına kadar olan üretim çok verimsizdir. 12-14 metre/saniye rüzgar hızından sonra frenleme sisteminin çalışması elzemdir. Uzun süre seyreden hızlı rüzgarlar frenleme sistemini yıpratır. Ayrıca frenleme sisteminin harcadığı enerji üretimde verimliliği düşürür. Bozulan veya yıpranan frenleme sistemi, rotasyonun aşırı yükselmesine ve alternatörün birkaç dakika içerisinde patlarcasına yanmasına sebep olabilir. Günümüz RES lerinde rüzgar süpürme alanına uygun (ne küçük, ne büyük) tek alternatör olmalıdır. Alternatörün kule tepesinde olması mecburidir. Rüzgara dönük çalışması gereken günümüz RES leri (dikey modeller hariç) için sık sık yön değiştiren rüzgar da handikap oluşturur. İnovasyon bütün bu handikaplara karşı avantajlıdır ve bu problemleri çözer. Fırtınalarda dahi üretim yapabilir. Frenleme sistemine ihtiyacı yoktur. Merkezkaç kuvveti etkin değildir, bu nedenle denetim ve gözetim,acil tamirat gereksinimleri yoktur. Günümüz RES kolları için temizlik gereksinimi bile önemlidir. İnovasyonun kinetik enerji kollektörleri için temizlik elzem değildir, yağmurların yaptığı temizlik yeterli gelir. Dünyanın çeşitli coğrafyalarında günümüzRES leri için çok verimli 8-12 metre/saniye rüzgarların bolca estiği yerler vardır. Ancak bu coğrafyalarda sık sık güçlü fırtınalar olmasından dolayı günümüz RES leri kurulmamaktadır. Çünkü kendisini amorti etmeden parçalanacak olması garantidir. İnovasyonun getirdiği çözüm bu coğrafyalar için de güçlü bir alternatif olmasını sağlar.

Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

Projenin Sahibi Atilla Öztürk
E-Posta: yenimobil@outlook.com
Telefon: 0(541) 727 10 49
Hakkında Kısa Bilgi:
Yenilenebilir enerji alanında yarınların enerji üretimi için spesifik teknikli inovasyon sahibiyim. Ulusal patent başvurusu ve uluslararası PCT başvurusu yapılmıştır.

YORUM YAP

GÖNDER
  • 500.000 FONLAMA İÇİN
  • 22
    0
    0
  • Destek zamanına kadar proje hakkındaki gelişmeleri takip edebilirsin
  • Geliştirme Aşamasında
  • TAKİP ET
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin

59
gün kaldı
Mueasyco Destek Ol

Mueasyco

Mesafe tanımaksızın müzisyenlerin birbirleriyle profesyonel veya amatör eserler yaratabileceği dijital stüdyo ve sosyal ortam.

DESTEK 4.000 HEDEF 150.000
59
gün kaldı
Kanser, Çocuğumdan Uzak Dur Destek Ol

Kanser, Çocuğumdan Uzak Dur

Çocuklar KANSER olmasın! Benim adım Burcu Özkan. KAÇOD, Kanser Çocuğumdan Uzak Dur Derneği’nin kurucusu ve başkanıyım. Derneğimiz çocuk kanserleri ile mücadele etmek için hastalık ve tedavide ailelere sosyal destekler sağlamaktadır.

DESTEK 3.250 HEDEF 50.000
54
gün kaldı
Çevre ve Cep Dostu Alışveriş Çantası Destek Ol

Çevre ve Cep Dostu Alışveriş Çantası

Hem bütçelere hem çevreye fayda sağlayacak olan pratik akıllı çanta

DESTEK 35 HEDEF 5.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin