DESTEK OL
Veri hususunda kalıcı ve merkezi olmayan, çok yönlü bir sorgu sistemi.

Bir arama motoru geliştirmek zor bir şey midir? 

Öncelikle temelde bir arama motorunun nelerden oluştuğunu anlamamız lazım. Bir Arama motorunun oluşabilmesi için iki önemli faktör bulunuyor, ilki kendine ait Örümcekler'inin(Spider) olmasıdır. Örümcekler temelde internet sitelerini gezip ihtiyaç duyulan verileri toplayan programlardır. Bu aşamadan sonra ise ikinci özellik önem kazanır buda gönderilen örümcekler tarafından toplanan veridir. 

Peki burada zor olan şey hangisidir? Aslında bu iki faktör günümüz şartlarında kolaylıkla sağlanabilecek şeylerdir. Hatta vasatın altında ki bir programcı açık kaynak olarak bulabileceği bir Örümcek yapısını Elastic Search gibi bir yapı ile birleştirerek zorlanmadan bu işin altından kalkabilir. (Bu konuda oldukça ciddiyim!) 

Ancak burada ki sorun İnternet üzerindeki verinin sürekli olarak artması ve bununda her açıdan maliyete etki etmesidir. Özetle bu işin asıl zorluğu asla bir arama motoru yapmak olmadı, bunu sıradan bir geliştirici bir kaç haftasını harcayarak zorlanmadan ortaya çıkarabilirdi.

Şuanda "Yerli" adı altında yapılan çalışmalar...

Öncelikle api kullanan yapılar yani başka bir kuruluşun verilerini kullanan yapılara arama motoru denemiyor. Bu tarz yapılar için uygun kavram "All in one search engines" olacaktır. Bu kötü bir şey mi? değil. Ancak bu tarz işlerin arama motoru olarak tanıtılması yanlış! 

Bunun dışında yapılan bir kaç tane küçük çalışma var ancak daha bırakın inovasyonu henüz basit bir yapıyı dahi tam olarak oturtabilmiş değiller.

Peki biz neyin peşindeyiz!

Bul7 projesine ilk başladığımızda aslında bizde yukarıdakilerden çokta farklı olmayan bir bakış açısına sahiptik. Yerli arama motoru yapalım, yürür gideriz kimse tutamaz bizi! gibi gayet sığ ve basit bir düşünce ile çıktığımız bu yolda artık çok daha bilinçli ve ciddiyiz. Bu yüzden projenin geliştirilme sürecinde ilk iki yılımızın her gününde ayrı bir yenilgiyle tanıştık.

İnsan sürekli başarısız denemelerde bulununca elinde sonunda bir şeyin farkına varıyor, bizde bu işin bu şekilde yapılmaması gerektiğine kanaat getirdik ve uzun bir süre kabuğumuza çekilip bunu nasıl başarabiliriz diye araştırma yaptık.

Neyi fark ettik, neden farklıyız!

Verilerin toplanması, saklanması ve işlenmesi veri sayısı arttıkça her aşamada katlanarak artan büyük bir maliyeti de beraberinde getiriyordu. Çözülmesi gereken asıl ve en önemli problem işte buydu! Onca başarısız denemenin ardından fark ettiğimiz durumlar neticesinde işte aşağıda ki sonuçlara ulaştık.

Düğümlerin kullandığı veritabanı yapısı nedir?

Bunu tasarlarken sadece tek bir amaca hizmet etmesi bizim için çok önemliydi. Çalışma şekli olarak temelde basit bir Javascript Objesinden ibaret. Örümcek process halinde olduğu sürece tüm verileri buraya yazıyor ve veri boyutu belirli bir oranın üstüne çıktığında eklediği en eski verilerden başlayarak bir kısmını silerek yeni verilere yer açıyor. Bu şekilde veri duraksamadan veya sunucu yükseltmeden sürekli olarak tarama işlemine devam edebiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu prensibin dayanağı diğer düğümlerin zamanla bir birlerini ağ içinde tamamlamasından ibaret. Ayrıca sorgu dili olarak yine basit json objelerinden faydalanmakta.


Elli bin liralık desteğinizin büyük bir bölümünü sunucu almak için kullanacağız.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

 • fonbulucu.com İlk Destek
  1 ay önce
  100
  Destek
 • Emin Öztürk
  4 hafta önce
  10
  Destek
 • Emre Tekin
  1 hafta önce
  500
  Destek
Projenin Sahibi Bora Özer
E-Posta: nagayapim@gmail.com
Telefon:
Hakkında Kısa Bilgi:
Merhaba, ben Bora. Henüz iki yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümünü yeni bitirdim. Şimdilerde bir Bilgisayar Mühendisi adayıyım. Büyük bir hayalin peşinde tam dört yıldır sürükleniyorum...


 • 610 Toplandı
  HEDEF:50.000
 • 3 DESTEKÇİ
 • 60 GÜN KALDI
 • Hedefe ulaşmak için sen de destek olabilirsin.
 • Prototip Aşamasında
 • DESTEK OL
 • TAKİP ET

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin

59
gün kaldı
SLight Bilgisayar Optimize Destek Ol

SLight Bilgisayar Optimize

Bilgisayarınızdan daha iyi performans almak istermisiniz ?

DESTEK 20 HEDEF 5.000
34
gün kaldı
ParkBuldum Destek Ol

ParkBuldum

Oto parkların araba park bölümlerine yapılan ufak bir çıkıntıya yerleştirilecek olan hareket sensörü ve bu sensörle bağlantılı app ile boş park yeri armaya son veren proje.

DESTEK 30 HEDEF 1.000
52
gün kaldı
Kablo da ne ? Destek Ol

Kablo da ne ?

USB kablosu taşımaktan artık kurtuluyoruz.

DESTEK 250 HEDEF 10.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin