Kitlesel Fonlama 101: Kendi Projenizi Finanse Edin

Kitlesel fonlama ya da diğer adıyla crowdfunding, son yıllarda sıklıkla duyduğumuz kavramlardan biri. Bilenler bilir. Ama bilmeyenler için bu işin nasıl yapıldığını, nereden başlamak gerektiğini ve kampanyanın başarılı olması için nelere dikkat etmek gerektiğini sıralayacağız. İlk başta karışık bir süreç gibi görünse bile, ilk destek kampanyanızı açtığınızda sistemin nasıl işlediğini kolaylıkla anlayacaksınız.

Kitlesel Fonlama Nedir?

En genel anlamıyla, tanımadığınız insanları sizin fikrinizi desteklemeleri için ikna etmektir. Böyle söyleyince zor gibi göründü değil mi? Günümüzde Kickstarter ve Indiegogo gibi siteler, kendi kampanyanızı başlatmanız için harika platformlardır. Bu iki platform yüksek kullanıcı etkileşimi sayesinde pek çok kampanya için para toplanmasına yardımcı olmuştur.

Kitlesel fonlamayla para toplarken ilk olarak proje tanımını ve neler başarmak istediğiniz belirtmeniz gerekir. Projeniz ne kadar güvenilir olursa destekçi bulma şansınız o kadar artacaktır. Bu nedenle ilgi çeken bir proje dosyası hazırlamak oldukça önemlidir. İkinci aşama ise projenin bütçesini belirlemektir. Bu noktada kafadan sallama bir rakam yazmamanızı öneririz. Çünkü gerçeklikten uzak rakamlar ve hedefler insanların ilgisini çekmeyecektir. İnsanlar en önemli faktör olduğu için onların dikkatini çekmeye odaklanmanız gerekir.

Diğer Kitlesel Fonlama Hatalarından Ders Çıkarın

Doğru bir kitlesel fonlama kampanyası için başarısız olan kampanyalardan dersler çıkarabilirsiniz. Örneğin platform üzerinde yeterli parayı toplayamayan projeleri inceleyebilirsiniz. Projelerini nasıl sundukları ve toplamak istedikleri para miktarı sizi için önemli göstergeler sunabilir. Aynı zamanda kampanyanın başarısız olmasının bir nedeni de daha önceki projelerin tamamlanmamış olmasıdır. İnsanlar tamamlanmamış ya da ürüne dönüşmemiş projeler gördükçe yenilerini destekleme konusunda isteksiz olurlar.

Fon Toplamak için Süre Belirleyin

Eğer fonlama için süre belirlemezseniz o proje asla gerçekleşmez. Sizin de projeye başlama motivasyonunuz azalır. Daha sonra ise proje için para toplama sürecinin asla bitmeyeceğini gören kullanıcılar yatırım yapmaktan vazgeçer. Bu nedenle gerçekçi bir para toplama kampanyası süresi belirlemek oldukça önemlidir.

Proje Hedeflerinizi Açık Bir Şekilde Yazın

Projeyi detaylı bir şekilde anlatmazsanız, insanlar neye yatırım yapacaklarını anlamayacaklarını için yatırımdan vazgeçecektir. Kitlesel fonlama söz konusu olduğunda önemli olan çok sayıda insana ulaşmaktır. Bu nedenle proje açıklamalarınızı yaparken mümkün olduğu kadar basit tutun. Karmaşık tanımlar ve açıklamalar ilgi çekici olmaktan uzaktır. Unutmayın: Size 60 yaşında emekli bir teyze de para yatırabilir, 20 yaşındaki bir üniversite öğrencisi de. Proje açıklamalarınız tüm yaş gruplarını ve farklı eğitim seviyelerini kapsayacak şekilde olmalıdır.

Kitle Yaratmaya Odaklanın

Kitlesel fonlamanın en önemli noktalarından biri tanıtımdır. Bunun da yeri tabii ki sosyal medya. Projeniz için Facebook ya da Twitter sayfaları oluşturun. Tanıtımınızı yapın ve insanları fonlama sayfasına yönlendirin. Daha fazla insan, hedeflere daha hızlı ulaşmak anlamına gelir. İnsanları projenizi paylaşmaları için teşvik edin. Böylece daha geniş kitlelere ulaşarak amaçlarınızı daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.


haber: www.girisimcikafasi.com

    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

STREET ART

Ruhumuzun Doymasına İhtiyacımız Var.. Sokakları duvarları tuval yapıp sanatımı sergilemek istiyorum...

Hedeflenen Fon Miktarı

10.000

SLight Bilgisayar Optimize

Bilgisayarınızdan daha iyi performans almak istermisiniz ?

Hedeflenen Fon Miktarı

5.000

Hayallerinizi Takı-n!

Soyut hayallerinizi gelin Somuta çevirelim

Hedeflenen Fon Miktarı

26.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin