Girişimcilikte Merak Neden Önemli?

Girişimciler İçin Merakın Önemi

Bir girişimci olarak bilgi birikiminin yüksek olması gerekiyor. Özellikle ürün geliştirme, pazarlama, networking ve reklam gibi konu başlıkları çok önemli. Girişimci olarak tek başına çalışıyorsan yani arkanda uzmanlaşmış bir ekip yoksa seni başarıya taşıyacak en önemli iki şey; bilgi birikimi ve güçlü bir merak duygusudur.

Merak, günlük yaşantımızda olan   şeyleri anlamaya çalışmakla ve sürekli sorular sormakla kazanılan bir özelliktir. "Ben nasıl Düşünemedim?"   sorusunu hayatımız boyunca birkaç kez kendimize sormuşuzdur. Yaşam boyu öğrenmeyi kabul etmiş insanlar sürekli kendilerine soru sorarak yeni fikirler geliştirirler.   Walt Disney   bu konu hakkında; “Sürekli ilerliyor, yeni şeyler üretiyor ve yeni kapılar açıyoruz. Çünkü biz meraklı insanlarız ve merak bize yeni kapılar açıyor.”

Şimdi, "fazla merak iyi değildir" savunmasının aksine, fazla merak bir girişimci için neden iyidir göz atalım:

1) Sürüden Ayrılmanı Sağlar

suruden_ayril

Girişimci insan, çevresindeki olayları iyi inceler ve daha iyi bir alternatifin olduğunu düşünerek ortaya bir ürün veya hizmet koyar. Sorunlara karşı çözüm bulabilmek, sorunlara farklı açılardan yaklaşabilmek için meraklı olmak gerekir.


2) Doğru Soruları Sormanı Sağlar

dogru_sorular

Merak, sürekli sorular sormanı ve bu sorulara cevap aramanı sağlar. Bu cevaplar da dünyayı daha iyi anlamana ve daha önceden fark edemediğin sorunlara çözüm bulmana yardımcı olur. Sana yeni kapılar aralar…


3) Başarısızlık Korkusunu Azaltır

basarisizlik_korkusu

Büyük şeyler elde etmek için büyük riskler almayı göze alan kişiye “girişimci” denir… Gerçek bir girişimci hatalarından ders alır ve geçmişe takılmak yerine geleceğe bakar. Merak duygusunu geliştirmek, bir girişimcinin başarısızlık duygusuna karşı sahip olabileceği en önemli özelliklerin başında gelir.


4) Üretkenliği Artırır

Meraklı bir insan yaptığı işlere yönelik kendine şu soruları yöneltir;
- Bu yaptığımın amacı ne?
- Bunu daha başka nasıl yapabilirim?
- Bunu yapmanın daha kolay ve verimli bir yolu var mı?
- Bunu tamamlamak için ihtiyacım olan şeyler neler?


5) Yaptığın İşi Sevmeni Sağlar

yaptigin_isi_sev

Yaptığın işi severek ve tutkuyla yapıyor olman   hem başarını artırır hem de iş hayatında tatmin olmanı sağlar. Meraklı bir insan, bilgi dağarcığına sürekli yeni şeyler kazandırır, yeni insanlarla tanışır, yeni deneyimler kazanır. Bunlar da onun iş hayatını ve sosyal hayatını daha verimli kılar.

    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

Car Armor

Artık araçlarınız için can yeleğiniz var.

Hedeflenen Fon Miktarı

2.000

Ev Kayıt Stüdyosu Geliştirme Projesi

Kayıt ekipmanımı geliştirip diğer müzisyenlere de hizmet verebilmek.

Hedeflenen Fon Miktarı

10.000

Salbatanu Albüm Çalışması

Bu toprakların makamsal müziği ile metal müziği harmanlamak

Hedeflenen Fon Miktarı

3.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin