Dahice Fikir Üretmenin Yolları
Thomas Edison teknoloji dünyasını değiştirdi. Albert Einstein Fizik dünyasını değiştirdi. Charles Darwin biyoloji dünyasını değiştirdi... Hepimiz bu kadar büyük başarılar elde edemeyebiliriz. Ancak her zaman daha yaratıcı düşünceleri ve iyi fikirleri aramalı, yenilikçi çözümler üzerinde durmalıyız. İçindeki dahiyi açığa çıkarabilmek için her zamanki sıradan düşüncelerden sıyrılmalı mümkün olduğunca yeni fikir üretmeli ve fazlasıyla risk almalısın.

Bir Dahi Gibi Fikir Üretmenin Yolları

1) Beyin Fırtınası

beyin_firtinasi

Mümkün olduğu kadar çok fikir üret, fikirlerin kalitesini düşünme, sürekli varsayımlarda bulun. Önemli olan ne kadar fazla fikir üretebildiğin. Alternatifler üzerinde çalış ve varsayımlarda bulun. Sonrasında bunları değerlendirmek ve elemek için fırsat bulabilirsin. İhtiyacın olan bir tane iyi fikir.

2) Ön Yargıları Yık

onyargilari_yik

Fikirlerin ne kadar saçma veya alışılmadık olursa olsun, düşünmeye devam edin. Geçmiş fikirlerine yeni gözle bakmalısın. Önemli olan, daha iyisini bulana kadar fikirlere farklı açılardan yaklaşmak. Her fikrini sesli veya yazılı kaydet,   sana saçma gelen fikirlerini bile... En kötü olduğunu düşündüğün fikirler bile günün birinde işine yarayabilir ve sonrasında yapacağın listeden seçtiğin unsurları birleştirebilir,   büyük fikirler   üretebilirsin.

3) Detaylandır ve Geliştir

detayladir_geliştir

Fikirlerini randomize ve alakasız etmenlere göre çeşitlendirebilir ve farklı düşünme yolları arayabilirsin. Eski düşünme şeklin gayet iyi işliyor görünse de her zaman yenilik aramalı, kendini geliştirmelisin.

4) Kafanda Kur ve Olgunlaşmasını Bekle

kafanda_kur

Fikirlerin oluşması ve olgunlaşması için kendine zaman ver. Yaratım bir süreçtir, zaman alır unutma. Bir problem üzerinde çalış, farklı bakış açısı kullanarak fikirler üret ve uzaklaşıp başka işler yapmaya başla. Bilinçaltının yalnız çalışmasına izin ver, sonrasında başardığı işleri gördüğünde çok şaşıracaksın. Yaptığımız işi her zaman en iyi ve en başarılı şekilde tamamlamak isteriz. Bunun için düşünme şeklimizi, yöntemimizi ve zaman yönetimimizi geliştirmeliyiz. Öncelikle düşünme şeklimizi geliştirmekten başlayabiliriz. Kim bilir belki bir gün o odadaki en   dahi   sen olacaksın.

    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

Ev Kayıt Stüdyosu Geliştirme Projesi

Kayıt ekipmanımı geliştirip diğer müzisyenlere de hizmet verebilmek.

Hedeflenen Fon Miktarı

10.000

ÇÖZEN KARINCA

Okumak isteyen bir çoban dahi 1 kitapla birinci olmayı hedefleyip yapabiliyor ancak bazı öğrencilerin bir kitabı bile olmadığının farkındayım ancak bu projeyle onların hayallerine umut olmak istiyorum

Hedeflenen Fon Miktarı

5.000

HTG-FİDEMAK

TAM OTOMASYONLU FİDE KULUÇKA MAKİNESİ PROTOTİP ÜRETİMİ
Sebze yetiştiriciliğinde akıllı tarımla yeni bir devir başlayacak. Daha hızlı, daha ucuz, daha kaliteli fideler ile tüketicinin güvenilir gıdaya erişimi kolaylaşacak

Hedeflenen Fon Miktarı

100.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin