1. Kitlesel Fonlama Forumu Yapıldı
Kaynak: Moblobi.com

Kitlesel Fonlama Forum
’da   Türkiye’deki   kitlesel fonlama platformlarının   “All Star”ları da sahne aldı.   StartupFon’dan   Gülsüm Çıracı,   CrowdFon’dan   Elvin   Gültekin,   Fongogo’dan   Ali Çebi,   Ideanest’den   Kaan Aksay   ve   FonBulucu’dan   Hakan Yıldız’ı biraraya getiren panelde katılımcılar bu platformları tanıma şansı buldu. Konuşmacılar pek çok konuda   kitlesel fonlamaya dikkat çekti. Sisteme islam ülkelerindeki bakış açısına değinen   Hakan Yıldız; dünyadaki   girişimcilerin yaklaşık %15’i müslüman ülkelerde olduğunu da paylaştı. Dünyadaki diğer   kitlesel fonlama platformlarının yapıları ve işleyişleri üzerine bilgiler paylaşan   Ali Çebi, dünyadaki ilk çıkan   kitlesel fonlama platformları   borç ve bağış üzerine olduğunu ancak en fazla ilgi duyulan platformların ise ödül bazlı sistem üzerine olduğu bilgisini paylaştı. Bunun dışında Amerika’nın ise beklenenin aksine   kitlesel fonlamaya 2016 yılında girmiş olduğunun da altını çizdi. Gün boyu etkinliğin moderatörlüğü konusunda da destek olan   Elvin Gültekin   ise   kitlesel fonlama platformları   aracılığı ile ortaya çıkacak yeni bir data havuzuna dikkatleri çekti.   Kitlesel fonlama platformlarının önümüzdeki dönemde yatırımcılar ve girişimcilerden oluşan ciddi ve işlenebilir datalar sağlayabileceği belirtti. Kitlesel fonlamaya yatırımcı açısından da değinen   Gülsüm Çıracı   ise   kitlesel fonlamada exit sürelerinin uzun olabileceği ve bu sebeple de ikincil bir piyasa oluşmasının beklenenler arasında olduğunu paylaştı. Ayrıca özellikle hisse bazlı sistemin içerdiği riskler bakımından özellikle kitlesel fonlama ile birlikte yatırım yapmaya başlayacak yeni yatırımcı adaylarına çok iyi anlatılması gerektiğinin de altını çizdi.

Kitlesel fonlama sistemi   üzerine bu güne kadar gerçekleşmiş en kapsamlı içerikli ve zengin konuşmacı grubuna sahip etkinliklerden biri olan   Kitlesel Fonlama Forum   2018, geçtiğimiz gün (8 Mayıs 2018’de) gerçekleşti. Bu yıl ilki gerçekleştirilen etkinlik,   Kitlesel Fonlama Derneğitarafından organize edildi.   Moblobi.com   olarak bizim de İletişim Sponsorları arasında bulunduğumuz etkinliğe katılım oldukça yoğundu. Nişantaşı Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte tüm panellerde katılımcılar oldukça ilgiliydi. Katılımcılar, tüm gün interaktif bir şekilde dahil olarak sorularını konuşmacılara yönelttiler ve aralarda da onlarla tanışarak network imkanı buldular. Bu keyifli ve verimli etkinlikte neler oldu, gelemeyenler için kısa bir özet paylaşalım:

Kitlesel Fonlama Forum   açılış konuşmasını   kitlesel fonlama   alanında ülkemizde önemli isimler arasında yer alan ve bu alanda pek çok konuda öncülük eden,   Kitlesel Fonlama Derneği   ve   CrowdFon   kurucusu, etkinlik organizatörü   Savaş Ünsal   yaptı. Kısaca   kitlesel fonlamaya giriş yaparak, etkinlik amacı ve içeriği konusunda bilgi verdi.   Kitlesel fonlama   ile hayata geçecek sermaye ve ödül bazlı sistemle, imece usulü farklı kategorilerde çok değerli projeler üretileceğini paylaştı.

İlk panel konuşmacısı; etkinlik sponsoru olan   Türk Telekom’un CEO’su   Paul Doany   oldu. Katılımcılar tarafından oldukça ilgi gören sunumunda   Paul Doany,   kitlesel fonlama, yatırım-risk avantajları ve   Türk Telekom’un sisteme bakışı üzerine değerli bilgiler verdi.

Ardından sahneye çıkan   Kitlesel Fonlama Derneği   Başkanı   Hulusi Berikise derneğin çalışmalarından bahsetti ve mevcut platformlar ile bu platformların nasıl işlediklerini aktardı. Yeni çıkacak platformlar için ise   sermaye ve lisans zorunluluğu gibi bazı şartların gelebileceğini özellikle belirtti.

Kitlesel Fonlama Forum’da en fazla ilgi gören ve soru yağmuruna tutulan isimler arasında SPK   uzmanı Murat Dönmez yer alıyordu diyebiliriz.   Halihazırda çalışmaları süren   kitlesel fonlama kanunu   konusunda detaylı bir şekilde katılımcıları bilgilendirdi.   Kitlesel fonlama kanunu   ile hangi tür   kitlesel fonlama platformlarının ortaya çıkacağını ve planlanan düzenlemeleri aktardı. Platformların önemi ve yerinden bahsederken;   kitlesel fonlama platformlarının özellikle pazarlama ve proje toplama kısmında aktif olacağının; Takasbank ve MKK’nın da operasyon kısmında bu platformlardaki sistemi işler hale getireceğini paylaştı.

Girişimcilik   ekosisteminin önemli isimlerinden Alphan Manas; Burak Dalgın ve Çağatay Yarar ile biraraya geldi ve kitlesel fonlama ve ICO süreçleri hakkında görüşlerini paylaştı.

itlesel Fonlama Forum’da   Türkiye’deki   kitlesel fonlama platformlarının   “All Star”ları da sahne aldı.   StartupFon’dan   Gülsüm Çıracı,   CrowdFon’dan   Elvin   Gültekin,   Fongogo’dan   Ali Çebi,   Ideanest’den   Kaan Aksay   ve   FonBulucu’dan   Hakan Yıldız’ı biraraya getiren panelde katılımcılar bu platformları tanıma şansı buldu. Konuşmacılar pek çok konuda   kitlesel fonlamaya dikkat çekti. Sisteme islam ülkelerindeki bakış açısına değinen   Hakan Yıldız; dünyadaki   girişimcilerin yaklaşık %15’i müslüman ülkelerde olduğunu da paylaştı. Dünyadaki diğer   kitlesel fonlama platformlarının yapıları ve işleyişleri üzerine bilgiler paylaşan   Ali Çebi, dünyadaki ilk çıkan   kitlesel fonlama platformları   borç ve bağış üzerine olduğunu ancak en fazla ilgi duyulan platformların ise ödül bazlı sistem üzerine olduğu bilgisini paylaştı. Bunun dışında Amerika’nın ise beklenenin aksine   kitlesel fonlamaya 2016 yılında girmiş olduğunun da altını çizdi. Gün boyu etkinliğin moderatörlüğü konusunda da destek olan   Elvin Gültekin   ise   kitlesel fonlama platformları   aracılığı ile ortaya çıkacak yeni bir data havuzuna dikkatleri çekti.   Kitlesel fonlama platformlarının önümüzdeki dönemde yatırımcılar ve girişimcilerden oluşan ciddi ve işlenebilir datalar sağlayabileceği belirtti. Kitlesel fonlamaya yatırımcı açısından da değinen   Gülsüm Çıracı   ise   kitlesel fonlamada exit sürelerinin uzun olabileceği ve bu sebeple de ikincil bir piyasa oluşmasının beklenenler arasında olduğunu paylaştı. Ayrıca özellikle hisse bazlı sistemin içerdiği riskler bakımından özellikle kitlesel fonlama ile birlikte yatırım yapmaya başlayacak yeni yatırımcı adaylarına çok iyi anlatılması gerektiğinin de altını çizdi.

Etkinlikte en fazla ilgi gören panellerden biri de   Kadın Girişimciler ve   Kitlesel Fonlama   konusunun konuşulduğu ve 5 başarılı kadın girişimciyi ağırlayan panel oldu. Panelde   Gülsüm Çıracı   (StartupFon),   Simay Dinç   (Kırarthane),   Ebru Gürses   (Fongogo),   Tuğba Dedeoğlu Demir   (Ceres Yayınları),   Ebru Altınel   (Göncü) biraraya geldi.   Girişimcinin en önemli özelliği direnmesi olduğunu paylaşan   Simay Dinç, hem kendi başarılı   girişimcilik   serüveninden bahsetti, hem de kitlesel fonlamanın yapısı ve kadınlar arasında öneli bağlar kurdu. Kadınların yapılarında bulunan topluluk oluşturma, birleştirme, biraraya getirme özellikleri sayesinde projelerini kitlesel fonlama aracılığı ile başarılı fonlayabileceğini özellikle belirtti. Türkiye’deki   kadın girişimci   oranının halen daha %7-10 arasında olduğunu, dolayısı ile halen daha   girişimcilik   erkek egemen bir durumda olduğunu paylaşan   Gülsüm Çıracı   ise; erkek girişimcilerin avantajının tam focus olup diğer görevlerinden kendini yalıtabilmeleri olduğunu, kadınlar dezavantajının ise ev sorumlulukları ve diğer sorumluluklarını sürdürmek zorunda kalabilmesi olduğunu da paylaştı.

Kitlesel fonlama Forum’da son bölümde   Recep Bildik,   Mehmet Buldurgan,   Cem Alfar,   Kaan Kırtay,   Alp Tekince   ve   Gökçe Tabak   yer aldı ve kitlesel fonlamanın farklı uygulama alanlarını aktardı. Panelde   Mehmet Buldurgan,   kitlesel fonlamanın   girişimciler açısından önemini güzel bir örnekle açıkladı. Gözü parlayan bir   girişimci, kuluçka merkezleri, mentorlar ve yatırımcıları bir uçağın 4 motoruna benzetti. Eğer   girişimcibu 4 motoru aynı anda çalıştırırsa, bu uçağın uçacağını ve işte tam bu noktada da   kitlesel fonlama sisteminin   girişimcilere 1.motordan 4.motora geçmeye aşamasında destek olacağını belirtti.

Savaş Ünsal’ın etkinlikte de paylaştığı gibi   kitlesel fonlama sistemiaslında bizim gibi birlik ve beraberliği seven; bir amaç uğruna biraraya gelebilen ülkelerde çok daha hızlı öğrenilebilir, kabullenilebilir ve hayata geçirilebilir bir sistem. Sistem ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz   Savaş Ünsal   ile daha önce gerçekleştirdiğimiz röportajımızı   burayatıklayarak izleyebilirsiniz. Sistemin pek çok   girişimci   ve kafasında proje fikri olan ama sermayesi olmayan ya da destekleyici fona ihtiyaç duyan kişilere çok fayda sağlayacağı çok belli. Bunun yanısıra yeni yatırımcılar yaratacağı ve yatırım çeşitliliğini arttıracağı da ekonominin kalkınması anlamında oldukça değerli. Biz de   Moblobi.com   olarak   kitlesel fonlamakonusunda bilinçlenme ve sistemin yaygınlaşması anlamında bu gibi değerli etkinliklerin çoğalmasını umut ediyoruz.


    Girişimci Gazetesi


Projeleri İncele

MobiliŞ

Görev yap, para kazan!

Hedeflenen Fon Miktarı

5.000

ReezAPP

Restoranlarda artık sıra veya yemeği beklemeyeceğiz.

Hedeflenen Fon Miktarı

30.000

KADINSAN YAPARSIN

KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI Avrupa'ya açılıyor

Hedeflenen Fon Miktarı

100.000

Başlamaya hazır mısın?

Birkaç küçük adımla fikrini hayata geçirebilirsin